Tystnad och bastubad ska förlänga turistsäsongen i Korpo och Houtskär – företagare testar varandras koncept

Tuuli Meriläinen
Tre personer utomhus på en klippa i skogen: tre ligger på rygg och mediterar och en sitter lutad mot ett träd.
Turismföretagarna Loreta Pizika och Reinis Pizika från Lettland samt Katja Euro mediterar i Korposkogen och testar Sara Söderlunds program. Lutad mot trädet sitter Kathrin Deter. För många utländska turister är tystnaden i våra skogar något unikt.

Plättstekning över öppen eld, upplevelser för alla sinnen i skogen och bastubad är ingredienser som ska locka fler turister till Pargas skärgård utanför turistsäsongen.

Publicerad:

Att ligga på marken i skogen med stängda ögon är vilsamt, jag hör vinden sus i träden och fågelsången och känner mig riktigt avslapp

Reporter/Toimittaja - Pargas Kungörelser/Paraisten Kuulutukset (Skärgården/Saaristo)
Publicerad: