Gallerians sommarutställningar i Pargas – först ut i juni är Guy Svahnström
En levande mötesplats för konst, gemenskap och sommarkultur tar form i hjärtat av Pargas när Gallerian öppnar sina dörrar för en ny utställningssäsong.
När sommaren gör sitt intåg i Pargas fylls Galleria Pictura på Köpmansgatan av konst och möten mellan människor. Med generösa öppettider – dagligen klockan 12–16, förutom måndagar – bjuder galleriet in såväl ortsbor som besökare längre ifrån att ta del av en varierad utställningssommar som sträcker sig över tre månader.
Bakom satsningen står Pargas Konstförening Pictura, en aktiv förening med rötter ända tillbaka till 1978. Det var då lektor Margaretha Sjöholm och rektor Sven Nyberg tog initiativ till att skapa en samlingsplats för traktens konstnärer. I dag har föreningen vuxit till omkring 80 medlemmar och fortsätter att spela en viktig roll i det lokala kulturlivet.
En viktig nyckel till årets utökade verksamhet är det stöd som föreningen fått från Svenska kulturfonden och Pargas stad. Tack vare detta har man kunnat anställa konststuderande Leo Laakso som sommarens gallerist.
– Det här stödet betyder oerhört mycket för oss. Det gör att vi kan hålla öppet mer regelbundet och skapa en mer levande verksamhet, säger föreningens ordförande Clara Wickström.
Galleriet har snabbt blivit mer än bara en utställningslokal.
– Styrelsen har gjort ett stort frivilligarbete, och galleriet har utvecklats till en samlingsplats med en tydlig social funktion, berättar Wickström.
Trots att lokalen i dagsläget är till salu ser föreningen optimistiskt på sommaren, med ett avtal som garanterar att planerade utställningar kan genomföras som tänkt.
Med naturen som inspirationskälla
Först ut i sommarens program, mellan den 2 och 21 juni, är fotografen Guy Svahnström. Med naturen som sin stora inspirationskälla presenterar han utställningen ”Livets viktigaste – vattendroppen”. Här visas 14 fotografier där vatten i sin mest ömtåliga form står i centrum.
Svahnström är utbildad yrkesfotograf med specialisering inom naturfoto, en bana han inledde efter pensioneringen 2017 genom studier vid Axxell.
Intresset för fotografering har alltid funnits där, men det var först 2010 jag skaffade min första systemkamera.
– Intresset för fotografering har alltid funnits där, men det var först 2010 jag skaffade min första systemkamera, berättar han.
I utställningen fångar han vattendroppar i naturen med imponerande precision och variation. Genom avancerade objektiv och ett tränat öga för detaljer får varje bild ett eget uttryck. Fotografierna kompletteras dessutom med texter som fördjupar upplevelsen.
Svahnström kommer själv att vara på plats i galleriet tisdag till söndag kl. 16–18, vilket ger besökarna möjlighet att möta konstnären och ta del av hans tankar bakom verken. Samtliga bilder finns också till salu.
Från fotografi till måleri
Efter premiärutställningen fortsätter sommaren med en rad konstnärer med olika uttryck och teman. Näst i tur är Catarina Johansson, även känd under artistnamnet Katyayani, som ställer ut 24 juni–12 juli. Därefter följer bildkonstnären Merihelena Leskinen (15 juli–2 augusti), vars konst kretsar kring havet och dess stämningar.
Sommarens utställningssäsong avrundas av konstnärstrion Ulla Lehtinen, Kirsti Hartman och Arja Honka (3–28 augusti), som låter naturen och blomsterprakten stå i fokus.
Vi hoppas på många besökare!
Med ett program som spänner från fotografi till måleri och med konstnärliga tolkningar av naturens element hoppas Pictura locka en bred publik.
– Vi hoppas på många besökare, säger Wickström.